Harmonické konstelace

Komunita

 

individuální harmonická konstelace, září 2014

Katka přišla na individuální harmonickou konstelaci s tím, že se potřebuje rozhodnout, jestli odejít z komunity, ve které bydlí, nebo ne. Už půl roku jí připadá, že by asi měla odejít, že se tam nějak přestala cítit dobře. Ale vždy, když už je rozhodnutá, začne mít pocit, že nemůže jen tak odejít a že tam má možná zůstat.
Katka vypadá trochu unaveně a - jako že se nemůže rozhodnout. Sama už přesněji nedokáže přijít na to, o co vlastně při jejím rozhodování jde, co všechno ji ovlivňuje. Proto si chce na situaci nechat postavit konstelaci.

Při hlubším rozhovoru zjišťuji, že s lidmi v komunitě Katka vychází dobře, s některými kamarádí víc, se všemi má dobrý vztah. Jeden ze členů komunity je její bývalý přítel, ale teď se moc nevídají, ona s ním by jinak klidně kamarádila. Katka má pocit, že problém vůbec není v někom konkrétním, ale že ji nějak nepodporuje komunita jako celek. A hlavně v ní teď vůbec nemá prostor na svojí tvorbu. Ukazuje se, že to cítí jako hlavní důvod, proč chce odejít, aby někde jinde měla prostor na tvoření. Důležité pro ní je, pokud se rozhodne z komunity odejít, aby s lidmi z ní měla vyrovnané dobré vztahy, aby neodešla jen tak. A nebo aby v ní zůstala, měla s lidmi v ní vyrovnané dobré vztahy a měla prostor pro tvoření. Zajímavé je, že nějak je pro ni přitom důležité přímo její rozhodnutí. Kdyby se jí jen tak někde objevil prostor pro tvoření a najednou ho měla, aniž by se musela rozhodovat, to by pro ni nebyl dobrý výsledek.

Do konstelace vybírám "Katku", "Komunitu", "To v Katce, co nedokáže odejít", "Prostor" pro vlastní tvorbu, a pro pořádek a zpětnou vazbu ještě bývalého přítele "Jakuba".

Skutečná Katka rozmisťuje do prostoru v místnosti papírky s jejich jmény tam, kde cítí, že by měly tyto postavy stát. Já se pak vcítím do jednotlivých rolí a řeknu jí, jak se tyto postavy cítí a co vnímají. Celou situaci pak zharmonizuji, aby se problém pročistil a vyřešil. A tak, aby při tom bylo postupně vidět, co se vlastně děje.  

Na začátku konstelace stojí všechny postavy docela blízko u sebe ve skupině uprostřed místnosti. Pak se "Prostor" pro tvoření, který byl původně blízko "Komunity", odsouvá do větší vzdálenosti od ostatních. Z toho je vidět, že teď pro Katku je prostor pro tvoření rozhodně někde jinde, než u komunity. To je to, co popisovala.
"
To v Katce, co nedokáže odejít" zkouší odejít od ostatních, ale něco ho táhne zpátky k nim. Má pocit, že chce, aby se napřed ještě něco dořešilo.

"Jakub" se odsouvá do větší vzdálenosti od ostatních (úplně jiným směrem než "Prostor"), protože "Katka" ho sice docela zajímá, ale nechce se dívat na "To v Katce, co nedokáže odejít". Má při tom totiž pocit, že by měl něco řešit, a že neví jak, proto se mu nic řešit nechce. "Katka" by ale chtěla, aby se "Jakub" na "To v Katce, co nedokáže odejít", podíval, a zjišťuje, že jí vadí, že to nechce řešit.

"Komunita" se teď cítí větší a důležitější. Chtěla by, aby si všichni všechno řešili sami, a neví, proč by něco měla řešit ona.  Z toho důvodu se odsouvá k "Jakubovi", protože ten taky nechce nic řešit. Tím se vyjasňuje důvod, proč se skutečná Katka cítí, jako že ji komunita nějak nepodporuje a nemá v ní prostor pro tvoření, i když s jednotlivými lidmi vychází dobře. Je to tak, že komunita se jednoduše cítí důležitější a nechce se jí nic řešit. Vidíme, jak vlastně současná situace vypadá.

Teď se stavím se do role "Toho v Katce, co nedokáže odejít". Začínám se cítit jako malé dítě. Najednou zjišťuju, že tato postava je vlastně její dítě v přeneseném významu, něco, co vytvořila. Je to veškerá její energie tvoření, kterou dala do vztahu s bývalým přítelem. Do zařizování společného bydlení, do tvoření společných zážitků, návštěv kina, čehokoli, co spolu vytvořili. A moc chce zpátky ke "Katce", potřebuje k ní, ale ona si to neuvědomuje.

V ten okamžik si "Katka" všimne "Toho v Katce, co nedokáže odejít". Zjišťuje, že je to něco, co k ní patří, dává tomu podporu jako malému dítěti a přijímá tuto svoji část zpět k sobě. "To v Katce, co nedokáže odejít" cítí velkou úlevu, že konečně někam patří, jako malé dítě, když je s maminkou a ví, že je vše v pořádku, že nikam neodešla. Proto cítí úlevu, že se může vrátit zpátky ke "Katce". Tím se i energie tvoření, která byla v "Tom v Katce, co nedokáže odejít", vrací zpět ke "Katce". "Katka""To v Katce, co nedokáže odejít" zase zpátky u sebe a cítí se najednou moc dobře. A "Jakubovi" říká, že počká, co udělá on. Klidně s ním bude mluvit, ale ona teď má u sebe zpátky svojí energii tvoření, je jí dobře, a ona rozhodně nebude nic řešit.

Najednou "Komunita" pomalým důstojným krokem dojde až ke "Katce" a zastaví se těsně u ní. Když jsem v roli "Komunity-Matky", vnímám najednou obrovský příliv energie. A pro "Katku""Komunita" jedinou myšlenku, kterou jí říká: "Teď, když máš u sebe zpátky svoji energii tvoření, tak já Tě teď chci absolutně podpořit úplně ve všem, co budeš dělat." Běhá mi mráz po zádech, atmosféra v místnosti je velmi silná. A dále "Komunita" doplňuje: "A to znamená, že Tě naprosto podpořím i v tom, aby sis našla svůj prostor na tvoření. A je úplně jedno, kde bude. Když bude u mě i když bude někde úplně jinde, to je úplně jedno, ale určitě Tě naprosto podpořím v tom, aby sis ho někde našla, kde chceš."

Na závěr konstelace si skutečná Katka ještě prociťuje nové energie. Spojení se svojí energií tvořivosti, která se k ní vrátila a kterou znova přijala, a kterou vnímá jako malé dítě. A naprostou bezpodmínečnou podporu komunity - mateřské energie. To, jak se rozhodne, jí teď už nepřipadá důležité, ale ví, že se určitě rozhodne správně. A že bude mít svůj prostor, bude tvořit, a bude k tomu mít všechnu podporu, kterou bude potřebovat.

O tři týdny později se znova potkáváme. Katka je plná energie, která z ní vyzařuje i na její okolí a přenáší se na něj. Až se s ní i já musím začít smát. Během té doby, co jsme se neviděly, jí postupně docházely různé další souvislosti proběhlé konstelace s jejím životem. Postupně jí došlo i to, že i ze všech předchozích vztahů vlastně vždy odcházela tak, že v nich různým způsobem nechala svoji energii a tvořivost, a jen tak odešla. Všechny situace s tím spojené se za poslední tři týdny postupně "samy od sebe" vyřešily. Katka má pocit, že všechnu energii tvoření už má zpátky u sebe. A s lidmi z komunity...má teď Katka vyrovnané dobré vztahy : )   

*****************************************************************************************************************
Články je možné volně převzít, v nezměněné formě a s uvedením zdroje www.harmonickekonstelace.cz. Ukázky individuálních harmonických konstelací zveřejňuji jen v případě, že s tím klient souhlasí. Jména postav jsou změněna.

Děkuji za sdílení: